ne puteti gasi pe: facebook twitter wordpress youtube picasa
MEDIA ROOM



12.03.2012 | Sectorul cercetarii: cum sta Romania in comparatie cu alte tari?
12.03.2012 | Evaluarile-pilot la finalul claselor a II-a, a IV-a si a VI-a vor avea loc in intervalul 9-23 Mai
07.03.2012 | A aparut numarul 12 al revistei Stiinta si Tehnica
06.03.2012 | Cat de mari sunt taxele scolare in tarile dezvoltate si cat de facil este accesul studentilor la burse si imprumuturi

 vezi toata lista
 

Cine este Catalin Ovidiu Baba, propunerea de ministru pentru portofoliul Educatiei

SHARE: tweet this

Catalin Ovidiu Baba, nascut in 1967, a absolvit in anul 1995 Facultatea de Medicina Veterinara a Universitatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara (USAMV) Cluj-Napoca, iar in 1997 Facultatea de Stiinte Politice si Administrative a Universitatii "Babes-Bolyai" (UBB), unde a obtinut si titlul de doctor in septembrie 2002. Incepand cu anul 2004 este Decan al Facultatii de Stiinte Politice si Administrative.

A fost numit, in februarie 2009, sef al Cancelariei primului ministru, iar dupa desfiintarea acestei institutii a ocupat functia de consilier de stat al premierului Boc. In octombrie 2009, a fost numit secretar de stat la ministerul Educatiei si a revenit, ulterior, cu aceeasi functie in aparatul de lucru al primului ministru. In martie 2011 s-a reintors la Educatie in functia de secretar de stat, cu misiunea de a coordona aplicare noii legi a Educatiei.

Cateva date din CV-ul oficial al lui Catalin Ovidiu Baba

Experienta:

2003 - Conferentiar la Facultatea de Stiinte Politice si Administrative, UBB, Cluj – Napoca
2000 - 2003 Lector la Facultatea de Stiinte Politice si Administrative, UBB, Cluj – Napoca
1998 - 2000 Asistent la Facultatea de Stiinte Politice si Administrative, UBB, Cluj – Napoca
1996 - 1998 Preparator la Facultatea de Stiinte Politice si Administrative, UBB, Cluj – Napoca
1995 - 1996 Preparator la Facultatea de Medicina Veterinara, Cluj - Napoca

Functii:

martie 2011: Secretar de stat in aparatul de lucru al primului-ministru;
oct. 2009 - iulie 2010: Secretar de Stat Ministerul Educatiei;
mai - sept. 2009: Consilier al Primului-ministru, Guvernul Romaniei
feb.- apr. 2009: Sef al Cancelariei Primului-ministru, Guvernul Romaniei
dec. 1997 - dec. 2000: Consilier al ministrului Educatiei in cadrul Ministerul Educatiei Nationale
2004 - : Decan al Facultatii de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii, Universitatea Babes-Bolyai, Cluj - Napoca

Educatie:

2007 – 2008: Senior Fullbright Scholar, University of Delaware, SUA
Septembrie 2002: Doctor Facultatea de Stiinte Politice si Administrative
1993-1997: Licentiat Universitatea "Babes - Bolyai", Cluj, Facultatea de Stiinte Politice si Administrative
1989 – 1995: Licentiat Universitatea de Stiinte Agricole, Facultatea de Medicina Veterinara
Stagii in Belgia (program Tempus) si Statele Unite ale Americii (Social Science Curriculul Development, program al USAID, ACLS si IREX)

Foto: Mediafax

08.02.2012

Numar de vizualizari: 4866