Gala Premiilor in Educatie si-a desemnat castigatorii

Gala Premiilor in Educatie, competitie organizata de Fundatia Dinu Patriciu, si-a anuntat castigatorii in cadrul unui eveniment organizat la Palatul Parlamentului. Au participat finalistii, juriul competitiei, personalitati ale societatii romanesti,  precum si  reprezentanti ai presei.

Gala Premiilor in Educatie este un proiect realizat de Fundatia Dinu Patriciu cu scopul de a identifica, promova si premia bunele practici in domeniul educatiei.

Competitia se adreseaza oamenilor, organizatiilor neguvernamentale si institutiilor de invatamant de stat sau private, care au derulat proiecte in anul scolar/universitar precedent si prin care au contribuit la imbunatatirea sistemului educational din Romania.

“Gala Premiilor in Educatie este un prilej de a descoperi si promova modele  si de a revitaliza valorile. Castigatorii acestei competitii sunt oameni si organizatii care mai cred in educatie si investesc energie, timp si pasiune in schimbarea sistemului educational romanesc”, declara Tincuta Baltag, Director General la Fundatia Dinu Patriciu.

Astfel, la categoria Invatamant preuniversitar, Anca Haraga, eleva in clasa a-XII-a la Colegiul National Costache Negruzzi din Iasi, a fost desemnata castigatoare la Sectiunea Elevul anului si a primit un cec in valoare de 5 000 de Euro. La Sectiunea Profesorul anului, locul I este ocupat de Nadina Nicolici, Profesor la Colegiul Tehnic Lorin Salagean din Drobeta-Turnu Severin.  Ocupantul   locului I la aceasta sectiune, a primit un cec in valoare de 10 000 Euro. La Sectiunea Scoala anului, premiul I si 30 000  Euro au fost acordate pentru Scoala Internationala din Cluj.

La categoria Invatamant universitar, premiul I si cecul in valoare de 5 000  Euro, la  Sectiunea Studentul anului, i-au revenit lui George Gradinariu, student in anul V la Universitatea de Medicina È™i Farmacie din Iasi. La sectiunea Profesorul anului, pentru locul I a fost desemnat domnul Marin Carciumaru, Prof. Dr. la Universitatea Valahia din Targoviste. Acestuia i-a fost inmanat si un cec in valoare de 10 000 Euro. La Sectiunea Facultatea anului, juriul a decis neacordarea locului I.

La categoria Cercetare, trofeul de Cercetator al anului, precum si cei 10 000 de Euro, au ajuns la  Prof. Dr. Gabriela Carja, Profesor Doctor La Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi din Iasi.

Fundatia Ruhama din Oradea a castigat locul I si a primit 20 000 de Euro, la sectiunea ONG-ul anului.

Cel mai bun proiect educational a fost desemnat  O istorie a comunismului în România
Pentru ameliorarea cunoasterii si predarii istoriei trecutului recent implementat de IICCR (Institutul de investigare a crimelor comunismului in Romania) din Bucuresti si a primit 10 000 de Euro.

Valoarea totala a celor 36 de premii este de 200 000 Euro, suma oferita in exclusivitate de catre Fundatia Dinu Patriciu.

Despre Fundatia Dinu Patriciu
Fundatia Dinu Patriciu este o organizatie neguvernamentala, care sprijina si promoveaza educatia, in toate formele sale, ajutand la formarea unor indivizi cu un pronuntat spirit de initiativa, cu o constiinta civica deosebita si un real simt al responsabilitatii. Fundatia isi propune astfel sa contribuie la transformarea societatii romanesti intr o societate de cetateni creativi si responsabili, care au capacitatea de a face propriile alegeri. De la infiintare, Fundatia dezvolta programe ample precum “Inventeaza-ti Viitorul!”, “Orizonturi Deschise”, “Sponsorizeaza un copil”, “Educatia Merita” si isi propune sa continue sa contribuie la revitalizarea valorilor sistemului educational romanesc.
Pentru mai multe detalii privind competitia Gala Premiilor in Educatie accesati http://premiileineducatie.ro.

30.10.2009