Misiune, viziune, valori

Misiune

Misiunea fundatiei Dinu Patriciu este de a sprijini si promova educatia, in toate formele ei, urmarind formarea de persoane cu un pronuntat spirit de initiativa, o deosebita constiinta civica, dar si un veritabil spirit de responsabilitate sociala.

Viziune

In viziunea noastra, o societate nu poate prospera decat ca urmare a actiunilor voluntare si neingradite ale membrilor sai. In acest sens, consideram ca orice societate are nevoie de indivizi care sa actioneze liber dar in acelasi timp responsabil, contribuind astfel la bunastarea lor si a societatii din care fac parte.

Valori

Credem in dreptul fiecarui individ de a-si stabili singur destinul si de a-si construi viitorul. Credem in tineri pentru ca in ei se afla entuziasmul, dinamismul si forta inovatoare, elemente definitorii ale progresului.